Menopauza

Co to jest menopauza i jak sobie z nią radzić?

Menopauza to termin, który bardzo często używany jest zamiennie z „klimakterium”, czyli czasem poprzedzającym ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. To niezwykle specyficzny okres, który niesie za sobą wiele zmian. Dzisiaj, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące menopauzy i klimakterium.

Kiedy pojawia się menopauza – w jakim wieku?

Menopauza może pojawić się w niemal każdym wieku. Zwykle jednak ma miejsce w okolicach 45. roku życia. Trudno oszacować to kiedy wystapi. Jedyną potwierdzoną tezą dotyczącą czasu występowania tego specyficznego okresu jest ta, która zakłada, że menopauza pojawia się szybciej u kobiet, które później zaczęły miesiączkować.

Jakie objawy towarzyszą menopauzie?

Każda kobieta całkowicie inaczej przeżywa menopauzę. Są jednak wspólne objawy, które pojawiają się niemalże w każdym z przypadków, a mianowicie: zmiany skórne, zimne poty, uderzenia gorąca, nadmierne tycie, zaburzenia miesiączkowania.

Jak rozpoznać menopauzę?

Rozpoznanie menopauzy nie jest łatwe. Dla stuprocentowej pewności niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań hormonalnych. Alternatywnym rozwiązaniem (nie gwarantującym poprawności) jest przeprowadzenie testu menopauzalnego.

Czy menopauzy można uniknąć?

Niestety, jest to proces nieunikniony. Można jednak zadbać o to, by jego przebieg był bardzo łagodny.

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Łagodzenie objawów menopauzy polega tylko i wyłącznie na stosowaniu zasad zdrowego stylu życia. Poprawa odżywiania, wzmożenie aktywności fizycznej, relaks i sen – to elementy dbać trzeba w pierwszej kolejności.

Czy suplementy na menopauzę są skuteczne?

I tak. I nie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i co jasne – konkretnego suplementu diety. Nie wszystkie preparaty okazuja się efektywne.

Jak poradzić sobie z nadwagą w czasie menopauzy?

Zgrabna, wysportowana sylwetka to domena atrakcyjności zarówno wśród płci żeńskiej jak i męskiej. W jaki sposób wypracować płaski brzuch? Jak ćwiczyć i co jeść, by móc pochwalić się zgrabną figurą?

Nr 1: Dieta

Założenia dietetyczne mają ogromny wpływ na to jak wyglądamy. Jeśli jemy tłusto, niezdrowo i niesystematycznie to tak samo wygląda nasze ciało. Jak zatem powinniśmy się odżywiać? Przede wszystkim zdrowo. Posiłki powinny być pełnowartościowe i przyjmowane regularnie.

Nr 2: Trening

Wysiłek fizyczny generuje zapotrzebowanie energetyczne, co umożliwia spalanie dostarczanych wartości odżywczych oraz tkanki tłuszczowej (materiał zapasowy). Trening powinien być wyczerpujący i oparty na ćwiczeniach o charakterze aeorobowym, tj: bieganiu, pływaniu i jeździe na rowerze.

Nr 3: Suplementacja

Stosowanie suplementów to proces coraz bardziej powszechnych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów o działaniu wspomagającym odchudzanie. Zazwyczaj ich celem jest przyśpieszenie metabolizmu, osłabienie apetytu i łaknienia oraz usprawnienie innych procesów trawiennych.

Nr 4: Motywacja

Tylko przy odpowiedniej motywacji można osiągnąć cel. Aby utrzymywać motywację na najwyższym poziomie potrzebujemy odpowiednio stymulować się do działania. Można zrobić to poprzez nagradzanie się za wypełnianie danych założeń, bądź efekty.

Nr 5: Plan

Niezwykle ważnym czynnikiem przy odchudzaniu jest posiadanie odpowiedniego planu, dotyczy to zarówno diety, treningu, jak i suplementacji. Plan powinien być możliwie szczegółowy.

Mamy nadzieję, że wyżej wymienione sposoby na odchudzanie okażą się skuteczne. Aby znaleźć więcej treści dotyczących konkretnych zagadnień tj. planu, motywacji, treningu, diety i suplementacji, użyj wyszukiwarki znajdującej się menu.

Pamiętaj, że odchudzanie to proces wymagający. Aby osiągnąć płaski brzuch w jak najszybszym czasie należy stosować wyżej wymienione metody i rady jednocześnie.

Droga czytelniczko, jeśli nadal masz jakieś pytania dotyczące menopauzy – zadaj je w komentarzu. Postaramy się odpowiedzieć na nie najszybciej jak będzie to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *