Cellulit

Cellulit – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na skórkę pomarańczową

Czy wiesz, że cellulit to przypadłość, która dosięga prawie co trzecią Polką? Dowiedz się więcej o przyczynach, metodach profilaktyki oraz usuwaniu tej dolegliwości.

Cellulit – przyczyny

Cellulit stanowi defekt kosmetyczny, który może stanowić efekt różnych zmian zachodzących w organizmie. Zdecydowanie najczęstszym czynnikiem kształtującym tzw. „skórkę pomarańczową” są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Z tego też względu, cellulit to przypadłość charakterystyczna dla specyficznych okresów w życiu kobiety – ciąży i menopauzy. Bardzo często diagnozuje się go również w okresie dojrzewania.

Ponadto, cellulit może być defektem warunkowanym przez prowadzenie niezdrowego trybu życia. Przyczynia się do niego zarówno niezdrowa i niezbilansowana dieta, jak i brak aktywności ruchowej. Niektóre badania dowodzą również, że cellulit spowodowany może być przez palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Ponadto, cellulit może być defektem wywołanym przez noszenie obcisłych ubrań (powodują ucisk i utrudniają przepływ krwi).

Jak nietrudno zauważyć lista potencjalnych przyczyn występowania cellulitu jest bardzo długa. W związku z tym, częstokroć postawienie trafnej diagnozy, nie zawsze jest łatwe.

Cellulit – domowe sposoby

Cellulit – profilaktyka

Czy cellulitowi można zapobiec? Oczywiście. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku zaburzeń o charakterze hormonalnym – trudno o ingerencję. Co prawda są środki regulujące gospodarkę hormonalną (np. Femin Plus), ale ich efektywność jest bardzo różna.

Profilaktyka polega zatem na prowadzeniu zdrowego trybu życia, tj.

Zdrowa, pełnowartościowa dieta – odżywianie ma wpływ na cały organizm. To, co jemy kształtuje nasze ciało i odpowiada za jego budowę/skład, w tym także ma wpływ na ewentualne występowanie cellulitu. Dieta powinna być zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa.

Aktywność fizyczna – ruch to nieodłączny element zdrowego trybu życia. W momencie kiedy prowadzimy siedzący tryb życia, może okazać się, że w naszym organizmie dochodzi do zaburzeń krążenia krwi, metabolizmu i szeregu innych defektów. Brak aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie przyczynia się między innymi do występowania cellulitu.

Prawidłowa pielęgnacja skóry – osoby, które borykają się z cellulitem powinny zadbać nie tylko o odżywienie skóry od wewnątrz (dieta), ale także o odżywienie skóry od wewnątrz (kosmetyki). Warto w tym celu sięgać po balsamy odżywiające oraz środki przeciwcellulitowe.

Suplementacja – suplementy diety to jeden z elementów, który wprowadzany jest jako element zdrowego stylu życia. Nie ma w tym absolutnie nic co mogłoby dziwić! Środki tego typu są coraz skuteczniejsze. Co istotne, na rynku dostępnych jest co najmniej kilka gotowych propozycji na walkę z cellulitem.

Domowe sposoby

Jak usunąć cellulit?

Cellulitu można się pozbyć na kilka różnych sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszą formą redukcyjną są maści i kremy. To preparaty, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i dostępne są w każdej aptece. Ich skuteczność jest bardzo różna. Jednakże, nie ma co oczekiwać pełnego efektu. Zdecydowanie efektywniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, na czele z takimi rozwiązaniami jak: mezoterapia, mikrodermabrazja i peeling chemiczny.

Domowe sposoby na cellulit

Cellulit to problem, który możemy wyeliminować zarówno w gabinetach medycyny estetycznej, jak i w zaciszu domowym. Tzw. babcine receptury są niezwykle skuteczne. Do najefektywniejszych domowych metod zaliczamy:

  • Peeling z fusów kawy – kawa pobudza krążenie krwi, i odżywia skórę. Za sprawą peelingu dochodzi również do masażu i rozbijania zdeformowanej tkanki tłuszczowej.
  • Peeling cukrowy – choć cukier wymieniany jest jako jedna z przyczyn cellulitu, to stosowany zewnętrznie może być doskonałą odpowiedzią na tzw. pomarańczową skórkę.
  • Naprzemienne prysznice – polewanie miejsc zmienionych chorobowo zimną i ciepłą wodą (naprzemiennie) może stymulować do lepszego krążenia krwi i eliminacji cellulitu.

W przypadku gdyby domowe sposoby okazywały się niedostatecznie skuteczne, defekt należy konsultować ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *